#X – rozwiązanie, które w trakcie jazdy uchroni przed skutkami nieodpowiadania na powiadomienia
Październik 28, 2014
Kto musi wziąć udział w szkoleniach BHP?
Grudzień 3, 2014

Czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność instalacji.

Wiele osób kupując instalację fotowoltaiczną kupuje ją z myślą o oszczędności pieniędzy za prąd. Niestety równie wiele osób myśli, że instalacje akumulatorowe również szybko się zwracają a cała masa nieuczciwych sprzedawców nie wyprowadza swoich klientów z błędu.

Instalacje z akumulatorem

Instalując system fotowoltaiczny z akumulatorem trzeba mieć świadomość potrzeby wymiany akumulatora średnio do para lat (4-5 lat) w zależności od typu posiadanego akumulatora i jego eksploatacji (duża bądź małą ilość cykli) . Niestety koszt wymiany akumulatorów jest bardzo wysoki a system nie zdąży wyprodukować tyle energii aby się zwrócił. Nie ma znaczenia wielkość systemu ponieważ czym większy system tym więcej kWh ale również więcej akumulatorów do wymiany. W takim wypadki zawsze lepiej jest korzystać z tańszej energii sieciowej.

Systemy ogniw słonecznych wyposażone w akumulatory przeznaczone są wszędzie tam gdzie nie mamy żadnego źródła zasilania przykładem może tu być domek letniskowy, kamper, przyczepa, lodź, samochód itp. Tutaj systemy z akumulatorami są nieocenione.

System fotowoltaiczny wyposażony w akumulator żelowy jest natomiast tańszy w eksploatacji od agregatu prądotwórczego.

Instalacje sieciowe bez akumulatora

Zupełnie inaczej sprawa wygląda przy instalacjach sieciowych nie wyposażonych w akumulator. Systemy takie nie wymagają żadnego serwisowania przez wiele lat (zarówno baterie słoneczne jak i inwerter) całą energie jaką wyprodukują można przeznaczyć na zwrot instalacji a następnie na zyski. Nawet instalacje, które nie przewidują sprzedaży prądu do elektrowni zwracają sie po ok 12 latach w przypadku sprzedaży prądu jest do dużo krótszy okres ok 6-7 lat. Systemy takie działają na zasadzie kiedy jest światło mamy prąd w nocy korzystamy z energii sieciowej. Cały system fotowoltaiczny działa bez obsługowo przez dziesiątki lat.

Sprawność ogniw słonecznych przewidziana jest na 25 lat inwertery sieciowe firmy Steca działają w zasadzie bez obsługowo tak wiec z powodu braku potrzeby wydatków na eksploatacje i serwis mamy możliwość zwrotu pieniędzy za instalacje oraz po tym okresie czerpanie czystych zysków.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy sie na zakup systemu fotowoltaicznego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będziemy go używać. Dla wszystkich tych którzy nie posiadają własnego zasilania dedykowane są systemy wyspowe, jeżeli posiadamy zasilanie z sieci najlepszym wyborem będzie system sieciowy ON GRID

Źródło – Systemy-fotowoltaika.pl i http://suntrack.pl/12-fotowoltaika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok