Najlepsze pożyczki od 18 lat - dla młodych
Najlepsze pożyczki od 18 lat – dla młodych
Marzec 16, 2019
Wywóz gruzu z budowy a odwrotne obciążenie
Maj 19, 2019

Na czym polega przegląd przewodów wentylacyjnych

czym jest badanie jakosci powietrza

Przegląd przewodów wentylacyjnych to jedno z podstawowych zadań, które nakładane jest przez prawo na właściciele budynków w Polsce, jak i wielu innych kraju. Dzięki w pełni fukcjonalnym przewodom wentylacyjnym możliwa jest prawidłowa praca całego systemu wentylacyjnego, czyli dostarczenie osobom przebywającym  w pomieszczeniach odpowiedniej ilości czystego powietrza. Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i bez żadnych niespodzianek warto wynająć wykwalifikowanych specjalistów.

Przegląd przewodów wentylacyjnych – przegląd kominiarki

Właściciel lub zarządca budynku muszą przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę wszystkich przewodów w budynku. Jakie są to przewody? Nie tylko wentylacyjne, ale również spalinowe i dymowe. Jeśli usługa jest przeprowadzona przez profesjonalną firmę, to otrzymamy dokumenty pokontrolne. Bardzo istotne jest, by taki dokument został podpisany zarówno przez osobę wykonującą kontrolę, jak i przez właściciela budynku, który swoim podpisem potwierdza, że zapoznał się z wszystkimi wytycznymi, które mogą nakładać na  niego obowiązek wyczyszczenia lub modyfikacji przewodów.

Bardzo istotne jest to, że przegląd przewodów wentylacyjnych jak i innych przewodów może przeprowadzić tylko osoba  posiadają właściwe kwalifikacje. Są to oczywiście kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.  To jednak nie wszystko. Konieczne jest także posiadanie uprawnień budowlanych związanych z przewodami kominowymi, kominami przemysłowymi, kominami wolnostojącymi, a także kominów i przewodów kominowych, gdzie wentylacja wymuszona jest mechanicznie.

Kontrola przebiega przede wszystkim na sprawdzeniu drożności, a także szczelności przewodów wentylacyjnych. Fachowiec w trakcie kontroli, w przypadku stwierdzenia braku drożności, powinien przewody udrożnić.

Jak często wykonywać przegląd przewodów wentylacyjnych?

Z punktu widzenia prawa nie można jednoznacznie stwierdzić jak często powinno być przeprowadzane kontrolę przewodów wentylacyjnych. Zalecenie jest takie, by przewody pozostawały drożne przez cały ich użytkowania. Jednocześnie powietrze, które poprzez nie dostaje się do pomieszczeń z ludźmi nie może mieć negatywnego wpływu na ich zdrowie. Oznacza to, że w powietrzu nie może znajdować się pył, kurz ani szkodliwe mikroorganizmy. Najczęściej jednak takie wytyczne możemy znaleźć w instrukcjach dostarczonych przez producentów.

Sam przegląd przewodów wentylacyjnych w głównej mierze polega na sprawdzeniu wydatku i wymiany powietrza. Jednocześnie konieczne jest sprawdzenie wydatku pozostałych kanałów.

 Jak przebiega udrażnianie przewodów wentylacyjnych?

Przewody wentylacyjne mają mniejszą średnicę niż kanały wentylacyjne, więc do inspekcji wykorzystywane są zazwyczaj metody endoskopowe. W ten sposób można ocenić rodzaj, jak i ilość zabrudzeń. Uzyskana wiedza służy do wybrania metody czyszczenia. W większości przypadków stosowana jest metoda sucha, inaczej nazwana również mechaniczną. Polega ona wyszczotkowaniu przewodów. Jest to metoda również tańsza i szybsza, jednak nie zawsze może być zastosowana.

W przypadku wystąpienia tłustych zabrudzeń konieczne jest wykorzystanie metody mokrej, która polega na zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, a także pary lub wody pod wysokim ciśnieniem. W tym przypadku bardzo pracochłonny jest proces samego przygotowania przewodów, ponieważ konieczne jest zabezpieczenie ich przed wyciekiem. Na końcu konieczne jest przeprowadzenie inspekcji sprawdzającej. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie badania jakości powietrza i przeprowadzenie dezynfekcji. O przeglądasz przeczytasz więcej na stronie specjalistów https://brawent.pl/przeglad-przewodow-wentylacyjnych-wymagania/

Jakie są przepisy związane z przeglądem przewodów wentylacyjnych?

Przepisy nie są szczególnie szczegółowe. Przede wszystkim nakładają obowiązek utrzymywania w pełnej drożności przewodów wentylacyjnych, a także kratek wentylacyjnych (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 16.08.1999). Jednocześnie podkreślone jest to, że inspekcje muszą być przeprowadzane regularnie. W tym rozporządzeniu znajdziemy ponadto informacje o parametrach powietrza, jakie powinno być dostarczane za pomocą przewodów wentylacyjnych.

Jednocześnie na właściciela budynku nakładany jest obowiązek montowania otworów rewizyjnych. To dzięki nim możliwa jest kontrola, a także czyszczenie czyszczenia przewodów wentylacyjnych. Przyjmuje się, że kontrola powinna być przeprowadzana raz w roku, jednak jest to orientacyjne założenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok