Optymalizacja podatkowa spółki w USA
Sierpień 22, 2016
Jak można wyceniać używany samochód?
Wrzesień 6, 2016

Zajęcia komornicze z pensji, emerytury czy renty

Nie jest niczym przyjemny kiedy komornik decyduje się na zajęcie środków które się nam należą. Różne są koleje losu, różne są genezy doprowadzenia do tego, że komornik znajduje dostaje uprawnienia do zajmowania kont, wypłat należności. Warto wiedzieć w jakich ilościach mogą być zajęcia, warto wiedzieć jak się prezentuje sytuacja w roku 2016 odnośnie pobierania pieniędzy w ramach spłaty zobowiązań.

Komornik „może wszystko”?

Jeżeli zalegamy z jakimikolwiek płatnościami, jeżeli nie jesteśmy w stanie regulować płatności choćby z tytułu kredytu, wynajmy itp. to komornik naturalnie ma prawo zainteresować się naszymi nieruchomościami jak i ruchomościami. Jednak mowa tutaj o ogromnych zaległościach czy też natychmiastowym działaniu nakierowanym na szybkie zdobycie takiej kwoty która pokryje zobowiązania. W większości przypadków mówimy o osobach nie posiadających nieruchomości czy też wartościowych ruchomości. Dlatego komornik udaje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do pracodawcy by właśnie poprzez zajęcie części pensji, zajęcie części emerytury czy renty, pokrywać zobowiązania.

Każdy komornik zanim cokolwiek poczyni w kierunku pobrania pierwszej należności powinien skontaktować się czy to z ZUS czy to zakładem pracy lub bankiem. Tak aby wszystkie procedury były spełnione, by odbyło się do zgodnie z planem. Automatycznie poinformowane instytucje, przedsiębiorstwa mają informację, że nie mogą płacić danej osobie całości, zgodnie z umowami. Z drugiej strony każdy człowiek ma prawo do otrzymania minimalnej kwoty, niezbędnej do codziennej egzystencji.

Rok 2016 to konkretne stawki i limity związane z zajęciami komorniczymi. Według takich przepisów musimy pamiętać, że wszelkie renty i emerytury mogą być zajęte w wysokości 25% aczkolwiek nie potrąca się stawek w wysokości 50% najniższej emerytury, renty. Kwota wolna od emerytury wynosi obecnie 441,28 zł, od renty 338,37 zł.

A ile wynagrodzenia może zostać pobranego?

Mając umowę o pracę możemy się spodziewać, że pobranych zostanie 50%  zarobków, a kiedy osoba musi płacić alimenty to pobierane jest nawet 60% zarobków. W chwili obecnej można pobierać jakiekolwiek środki od kwoty powyżej 1335,69 zł netto. Natomiast jeżeli ktoś posiada więcej niż jeden etat to stosowane są zupełne inne wyliczenia.

Kiedy się nie płaci, kiedy komornik nie może pobierać środków?

Wszystkie środki otrzymywane choćby z tytułu alimentów, z ośrodka pomocy społecznej nie podlegają zajęciu przez komornika.

Jeżeli kiedykolwiek zdarzy się tak, że komornik postanowi zająć nasze środki pieniężne, to zamiast rozpoczynać wymianę korespondencji warto postawić na wizytę  u prawnika specjalisty który doradzi w wielu względach. Jednym z nich na pewno jest radca prawny Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok