Po czym poznać, że partner zdradza? – najczęstsze oznaki niewierności
Październik 8, 2016
Po czym poznać dobrego psychologa?
Listopad 9, 2016

Z czego Polska czerpie energie?

Ze wszystkich sposobów wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w tym celu nadal wykorzystuje się węgiel. Węgiel stanowi u nas główne źródło pozyskiwania energii, ponieważ w stosunku do innych źródeł to aż 85% w tym 53% węgiel kamienny oraz 32% węgiel brunatny. Gaz ziemny, odnawialne paliwa i pozostałe źródła razem stanowią zaledwie 15% całego bilansu.

Takie upodobanie do węgla w Polsce spowodowane jest bogatymi złożami węgla kamiennego na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim. Węgla kamiennego wydobywa się w Polsce około 80 milionów ton rocznie a szacunki donoszą, że do 2013 roku może być czynne 12 kopalń węgla kamiennego na daną chwilę pracuje ich 30. Wydobycie węgla brunatnego odbywa się w Zagłębiu Konińskim, Zagłębiu Turoszowskim i Zagłębiu Bełchatowskim a jest jeszcze wiele miejsc gdzie planuje się rozpoczęcie wydobycia.

Wydobycie węgla brunatnego jest szkodliwe dla środowiska ze względu na sposób tego wydobycia. Węgiel brunatny pozyskuje się z kopalni odkrywkowych gdzie należy ściągną wierzchnią warstwę gleby by dostać się do surowca. Węgiel brunatny nie nadaje się do transportu ze względu na jego budowę, która od wstrząsów wywołanych przewozem rozpada się. Dlatego też elektrownie zasilane węglem brunatnym buduje się w sąsiedztwie z kopalniami. Firmy prowadzące działalność wydobywczą ze względu na prawo mają obowiązek przywrócenia okolicy do pierwotnego stanu, dlatego po wyczerpaniu się zasobów tworzy się sztuczne jezioro.

W przypadku całej europy w ostatnich latach źródła pozyskiwania energii elektrycznej przestawiły się w stronę źródeł odnawialnych oraz gazu ziemnego i energię nuklearną. Zużycie węgla nieznacznie spadło, ale nadal stanowi 26% w stosunku do innych źródeł. Spadek znaczenia energii nuklearnej ma przyczynę obawy przed awariami, jakie miały miejsce w Fukushimie w Japonii, po tej katastrofie rząd Niemiec zdecydował się na powolną rezygnację z tego sposobu pozyskiwania elektryczności.

Polska nie posiada elektrowni atomowych ze względu na liczne protesty ludzi obawiających się tej technologii. Polska bazuje głównie na węglu i według przewidywań dalej ten surowiec będzie trzonem naszej gospodarki.

Podziel się zdaniem na: https://ogrzej.pl/grzejniki-konwektorowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok