Jak założyć fundację
Jak założyć fundację?
Kwiecień 4, 2021
Jak dbać o biżuterię ze stali chirurgicznej?
Czerwiec 14, 2021

Panele fotowoltaiczne FAQ

Żeby móc poznać niesamowite zdolności fotowoltaiki, warto wcześniej poznać, czym tak naprawdę ona jest. Jeżeli chcemy, jak najprościej zdefiniować to pojęcie, możemy powiedzieć, że fotowoltaika zajmuję się pozyskiwaniem energii. Jest to jedna z najprostszych form wytwarzania energii elektrycznej, która wykorzystuje do tego promienie słoneczne. Jednocześnie ma przewagę nad innymi alternatywnymi opcjami, jak na przykład pozyskiwanie energii z biomasy, wiatru czy pływów morskich. Jak działa cały proces? Czy jest on opłacalny i kto może z niego skorzystać? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak działa fotowoltaika?

 

Kiedy wiemy, już czym charakteryzuje się fotowoltaika warto zastanowić się nad tym, jak ona działa. Panele fotowoltaiczne, które umieszczane są na przykład na dachu, pobierają promienie słoneczne. Następnie przesyłane są one do falownika, który zajmuje się przekształceniem energii w prąd zmienny. Prąd zmienny odpowiada za zasilanie wszystkich sprzętów elektrycznych w naszym domu, w tym czajnik, oświetlenie czy pralkę. Czasem zdarzają się sytuacje, w którym wyprodukujemy za dużo prądu, co się z nim dzieje? Oczywiście nic nie może się zmarnować, dlatego wszelkie powstałe nadwyżki trafiają do głównej sieci, z której w razie potrzeby później można wykorzystać.

Fotowoltaika off-grid

 

Decydując się na czerpanie energii w taki sposób, możemy natrafić na takie pojęcia, jak system samodzielny, off-grid lub autonomiczny. System off-grid, nie odsyła energii do sieci tylko gromadzi ją w akumulatorach. Bilans nadwyżki lub niedoboru ustalany jest z zewnętrzną siecią, dzięki czemu jesteśmy poprawnie rozliczani. Z tego systemu korzysta się najczęściej, z racji jego prostoty. W skład całej instalacji wchodzą panele fotowoltaiczne, liczniki oraz inwertery. Oprócz tego potrzebne są też elementy do magazynowania prądu, czyli akumulatory.

Fotowoltaika- czym jest ogniwo i efekt fotowoltaiczny?

 

Ogniwo fotowoltaiczne to element półprzewodnikowy, który odpowiada za przemianę energii słonecznej w elektryczną. Składa się z krzemu i dwóch warstw, negatywnej i pozytywnej. To właśnie pomiędzy nimi wytwarza się napięcie, kiedy to do ogniwa dostaje się paliwo słoneczne. Są bardzo kruche i wrażliwe na warunki atmosferyczne,

Efekt fotowoltaiczny zachodzi w ogniwie. Jest to zjawisko polegające na przekształceniu promieniowania w prąd stały.

Jak trwałe są panele fotowoltaiczne?

 

Zestawy paneli fotowoltaicznych szacuje się nawet na 30 lat pracy. W dużej mierze zależne jest to od technologii, na którą się zdecydujemy. Na obecne czasy, za najbardziej trwałe uznaje się ogniwa wykonane z monokrystalicznego krzemu, a najmniej te z krzemu amorficznego, którego żywotność szacuje się na około 8 do 10 lat.

Jak zabezpieczyć instalację?

 

Wyróżnia się trzy sposoby ochrony instalacji fotowoltaicznej. Pierwszą z nich jest ochrona przetężeniowa i zwarciowa. Drugą przeciwprzepięciowa, która zabezpiecza przed przepięciem wewnątrz sieci i wyładowaniami pośrednimi. Oraz trzecia odpowiadająca bezpośrednio przed wyładowaniem piorunowym, czyli ochrona odgromowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok