czym jest badanie jakosci powietrza
Na czym polega przegląd przewodów wentylacyjnych
Kwiecień 21, 2019
Leukocyty – jaką pełnią funkcję w naszym organizmie?
Czerwiec 26, 2019

Wywóz gruzu z budowy a odwrotne obciążenie

Podczas prac budowlanych należy zawsze brać pod uwagę konieczność usuwania powstającego gruzu. Należy jednak zapoznać się z przepisami jakie dotyczą zarówno nabywcę oraz sprzedawcę, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy o VAT w przypadku usług budowlanych z załącznikiem nr 14 procedurę odwrotnego obciążenia stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Oznacza to, że obowiązek VAT przechodzi z na nabywcę danej usługi.

Zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia podatkiem VAT występuje przy spełnieniu trzech warunków:

  • sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT,
  • nabywca jest czynnym podatnikiem VAT,
  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem z opłacenia podatku VAT.

Zasady zwolnienia z podatku VAT są ściśle określone w Ustawie o podatku od towarów i usług w art. 43 ust.1 pkt 2 lub w art. 122.

Odwrotne obciążenie a usługi budowlane

Zgodnie z ustawą niektóre usługi budowlane również podlegają zasadom odwrotnego obciążenia podatkiem VAT. Do takich usług zalicza się m.in.: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków) czy roboty związane z rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych etc. Oznacza to, że opłacenie podatku VAT przechodzi na nabywcę usługi.

Ściślej mówiąc, usługi dotyczące wywożenia gruzu z budowy są wykonywane w ramach kompleksowej usługi budowlanej. W prostym rozumieniu, jeżeli na budowie główny wykonawca korzysta z usług podwykonawcy (w tym przypadku firma wywożąca gruz, taka jak http://www.redskip.pl/lodz/wywoz-gruzu-lodz/), to opłacenie podatku VAT za tę usługę spada na głównego wykonawcę.

Firma oferująca wywóz gruzu jest zobligowana na wystawienia faktury VAT na odwrotne obciążenie, ponieważ zachodzą wymagane warunki uściślone w ustawie. Są to przepisy jasno określone w prawie a ich przestrzeganie jest obligatoryjne dla obu stron, zarówno dla wykonawcy jak
i zleceniodawcy.

Odwrotne obciążenie a Jednolity Plik Kontrolny

Od paru lat funkcjonuje JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny mający na celu uszczelnienie podatkowe. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest comiesięczne przesłanie JPK do Urzędu Skarbowego.

Należy zatem pamiętać, że podatnicy rozliczający transakcje z uwzględnieniem odwrotnego obciążenia są również zobowiązani do wyszczególnienia ich w JPK. Ważną informacją jest to, że podatnik ma prawo odliczenia tego podatku.

Przy posiadaniu takiej wiedzy unikniemy wszelkich nieprzyjemności i nie narazimy firmy na dodatkowe kłopoty czy niejasności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok