Kontenery na gruz
Marzec 2, 2018
Jak myć/czyścić żaluzje aluminiowe
Grudzień 2, 2018

Fakty i mity na temat leczenia kanałowego

Fakty i mity na temat leczenia kanałowego

Za sprawą rozwiniętych technologii badawczych, nowatorskiej generacji urządzeń, innowacyjnych narzędzi oraz specjalnych leków, zaobserwowano rozwój leczenia w dziedzinie endodoncji. Choć leczenie kanałowe obecnie odbywa się z zastosowaniem preparatów znieczulających i nie powoduje dyskomfortu, nadal wzbudza spore obawy i nieufność pacjentów. W związku z tym sposobem leczenia, pojawiło się mnóstwo przekłamań i mitów. Niejasności powstają prawdopodobnie z niewiedzy pacjentów i faktu, że wciąż nie rozróżniają form leczenia oraz nieustannie mylą pojęcie ekstyrpacji z dewitalizacją. Co więcej, wątpliwości budzi również kwestia potrzeby przeprowadzenia leczenia, a także możliwość pojawienia się różnorodnych komplikacji.

Mit nr 1 – leczenie kanałowe stwarza pacjentowi dyskomfort, jest niezwykle bolesne z powodu utrudnionego znieczulenia zęba w stanie zapalnym

Fałsz – nowoczesne metody leczenia stosowane w stomatologii pozwalają na bezbolesne wykonanie zabiegu.  Specjalista dysponuje szerokim zakresem skutecznych leków przeciwbólowych, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie bólu. Dentysta dodatkowo może wdrożyć inne metody znieczulania, które sprawą iż leczenie nie będzie bolesne. Do takich form należy m. in. znieczulenie domiazgowe. Polega ono na zastosowaniu wysokiego ciśnienia i wstrzyknięciu przeciwbólowego płynu wprost do jamy zęba. Kolejny rodzaj znieczulenia to znieczulenie dokostne, w którym igła przedostaje się do przestrzeni międzykorzeniowej, a dalej w kość gąbczastą. Roztwór wpływając do kości gąbczastej, znieczula pęczki naczyniowe korzeni zębów. Strach przed leczeniem zębów tzw. dentofobia, paraliżuje niektóre osoby, dlatego w takim przypadku lepiej zdecydować się na wykonanie zabiegu pod narkozą.

Mit nr 2 – zabieg jest drogi a efekty nie zawsze pewne dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyrwanie zęba

Fałsz – osoby stające przed decyzją odnośnie leczenia zęba powinny wiedzieć, że własnych zębów nie zastąpi się nawet niezwykle nowatorskimi implantami czy protezami. Z tego też względu, jeśli specjalista zasugeruje leczenie kanałowe, lepiej się na nie zdecydować. Ząb, który został odpowiednio wyleczony kanałowo, będzie mógł pełnić swoją funkcję nawet przez wiele lat. Choćby z czasem korona zaczęła się niszczyć albo złamie się na skutek urazu, ząb posłuży za naturalny implant, na podstawie którego będzie można zrekonstruować zęba z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego oraz koronę protetyczną.

Mit nr 3 – Wyleczenie zęba za pomocą leczenia kanałowego nie jest możliwe bez zastosowania antybiotyków

Wykorzystanie ochrony antybiotykowej nie jest koniecznie podczas każdego leczenia zębów w Kaliszu. Specjalista może zalecić terapię antybiotykową jedynie w charakterze dodatkowym, gdyby rozwinęła się infekcja i w następstwie wpłynęła na nasilenie się zakażenia tkanek okołowierzchołkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok