Rolety plisowane do okien balkonowych
Rolety plisowane do okien balkonowych
Styczeń 3, 2019
Najlepsze pożyczki od 18 lat - dla młodych
Najlepsze pożyczki od 18 lat – dla młodych
Marzec 16, 2019

Haluksy – jak sobie z nimi poradzić?

Wiele osób latem stara się ukryć swojej stopy przez zaniedbania i zwyrodnienia, które można na nich zobaczyć. Haluksy nie są tylko problem estetycznym. Często powodują również ból, a także mogą utrudniać utrzymania prawidłowej postawy, zwłaszcza gdy nie są poddawane leczeniu przez wiele lat. W jaki sposób można się ich pozbyć i ja nie dopuścić do ich powstania? Czytaj dalej, by się tego dowiedzieć!

Czym są haluksy?

Haluks zwany jest również potocznie „paluchem koślawym” i ta nazwa idealnie opisuje charakter tej choroby zwyrodnieniowej. W wyniku noszenia nieprawidłowego obuwia duży palec u stopy przekrzywia się w kierunku pozostałych palców. Brak prawidłowego podparcia stopy skutkuje powstaniem tak zwanego płaskostopia poprzecznego.

Haluksy dotykają przede wszystkim kobiety, które często chodzą w butach na wysokim obcasie. Wynika to przede wszystkim z faktów przeniesienia ciężkości na przednią część stopy, a także z powodu nienaturalnego ściśnięcie palców w zwężonym obuwiu. W stawie dochodzi do bolesnego stanu zapalnego. Z czasem dochodzi do deformacji również pozostałych palców.

Haluksy mają również uwarunkowanie genetyczne. Chodzi tu przede wszystkim o specyficzną budową stopy, czyli nieprawidłowe ułożenie kości śródstopia a także posiadanie dłuższego dużego palca od drugiego. Warto jednak zaznaczyć, że głównym czynnikiem są jednak uwarunkowania genetyczne i brak prawidłowej troski o swoje stopy.

Jak rozpoznać haluksy?

Początkowo haluksy nie wywołują bólu, więc mogą zostać zbagatelizowane. Jednak im szybciej zauważymy, że mamy z nimi do czynienia, tym łatwiej sobie z nimi poradzimy. Jak więc rozpoznać haluksy?

Jedną z oznak jest oczywiście deformacja dużego palca. Naszą uwagę powinno szczególnie zwrócić wybrzuszenie w okolicy palucha. Kolejnym symptomami jest podwijanie się palucha pod palce i ból w okolicy śródstopia. U osób z haluksami częściej też pojawiają się odciski i problemy z chodzeniem.

Jak poradzić sobie z haluksami?

Jeśli rozpoznamy u siebie pierwsze objawy haluksów powinniśmy postarać się najpierw zminimalizować tempo rozwoju deformacji. Na początku można pomyśleć o zastosowaniu separatorów, które są skuteczne we wczesnej fazie choroby i pozwalają na przywrócenie prawidłowego ustawienia stopy. Często też konieczne będzie założenie plastra na haluksu, który osłoni wypukłe miejsce przed otarciami, a także uśmierzy ból. Stosowane są również ortezy korekcyjne, których zadaniem jest naprostowanie palucha.

Haluksy często powiązane są ze stanem zapalnym i bólem. W związku z tym często wykorzystywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli jednak po zastosowaniu powyższych środków ból nie ustępuje, a choroba się pogłębia, niezbędna będzie operacja. W najlepszym przypadku może okazać się, że wystarczająca będzie korekta torebki stawowej i ścięgien. W poważniejszych przypadkach niezbędna będzie ingerencja w szkielet kostny stopy. Po takiej operacji niezbędne jest również rehabilitacja.

Haluksom warto zapobiegać. Najprostszym sposobem jest oczywiście noszenie prawidłowo dobranego obuwia. W niektórych wypadkach mogą być wymagane dodatkowo wkładki ortopedyczne. Należy również pamiętać o regularnym rozciąganiu stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok