Wywóz gruzu z budowy a odwrotne obciążenie
Maj 19, 2019

Leukocyty – jaką pełnią funkcję w naszym organizmie?

Nie wiesz, jaką funkcję pełnią leukocyty w Twoim organizmie? Są one odpowiedzialne za Twoją odporność. Ich ilość może jednak spadać z różnych powodów, co może być niezwykle groźne. Z tego powodu warto regularnie poddawać się standardowej morfologii krwi. Jeśli ich liczba spadnie, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań, dzięki którym lekarz będzie w stanie ustalić, jaki jest powód takie stanu rzeczy.

Po co nam leukocyty?

Wspomnieliśmy już, że leukocyty są niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego tak jest? Ich głównym zadaniem jest ochrona naszego organizmy przed szkodliwymi bakteriami i wirusami. Za każdym razem, gdy w naszym organizmie próbuje rozwijać się infekcje to właśnie białe krwinki ruszają do ataku, by nas przed nią ochronić. Produkowane są one w szpiku kostnym. Kiedy jest to niezbędne, ich produkcja wzrasta i razem z krwią transportowane są do źródła infekcji. Warto wspomnieć, że dzieci mają znacznie więcej leukocytów niż dzieci i wraz z wiekiem ta liczba ciągle się zmniejsza.

A jaka jest średnia liczba tych elementów krwi. Przyjmuje się, że powinno ich być między 4000 a 10000. Jednak ta liczba może być zależna od wielu czynników, które wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Powiedzmy jeszcze, że jeśli leukocytów jest mniej, to mamy do czynienia z leukocytozą. W takiej sytuacji możemy mieć problem z każdą, nawet najmniejszą infekcją. Jeśli natomiast leukocytów jest za dużo, to mówimy o leukocytozie. Jest ona znacznie rzadsza, jednak jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, to również ona może być niebezpieczna dla naszego zdrowia lub życia.

Poziom leukocytów – jaki powinien być?

Myślicie już o wybraniu się na morfologię? Bardzo dobrze. Pamiętajcie o tym, by na badanie przyjść na czczo. Na co zwrócić uwagę w przypadku otrzymanych wyników? Każda z tych norm powinna być prawidłowo z balansowana:

Monocyty (MONO): 0,21–0,92 tys/µl
Limfocyty (LYMPH): 1,1–3,5 tys/µl

Limfocyty B: 0,06–0,66 tys/µl

Limfocyty T: 0,77–2,68 tys/µl

Limfocyty T CD4+: 0,53–1,76 tys/µl

Limfocyty T CD8+: 0,30–1,03 tys/µl

Granulocyty: 1,8–8,9 tys/µl

Granulocyty obojętnochłonne (neutrofile)(NEUT): 1,5–7,4 tys/µl

Granulocyty kwasochłonne (eozynofile)(EOS): 0,02–0,67 tys/µl

Granulocyty zasadochłonne (bazofile)(BASO): 0–0,13 tys/µl

Zaburzenie którejś z tych grup nie musi oznaczać białaczki. Powody mogą być znacznie bardziej prozaiczne, jednak z całą pewnością powinniśmy udać się w takim przypadku do lekarza, by wykonać dodatkowe badania, dzięki którym będzie możliwe postawienie prawidłowej diagnozy.

A co, gdy leukocytów jest za mało?

Jeśli leukocytów jest za mało, to mierzymy się z problemem zwanym leukemią. W przypadku początkowo stadium możemy nawet nie odczuwać negatywnych skutków, jednak nawet niewielki niedobór może być sygnałem świadczącym o poważnej chorobie. Jakie objawy mogą się u nas pojawić? Będzie to oczywiście osłabienie, gorączką, a także wszelkiego rodzaju infekcje. Dodatkowo możemy mieć do czynienia z aftami. Czy coś jeszcze może nas spotkać? Możemy odczuwać nudności, bóle głowy, a także mieć szereg problemów ze zmianami skórnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok