Każdego dnia w Polsce zaciągane są tysiące zobowiązań głównie w formie produktów finansowych takich jak kredyt czy pożyczka. Niestety wiele Polaków nie wie jak zaciągać długi z głową nie tworząc ryzyka wpadnięcia w pętle kredytową i nie wypłacalność. Wystarczy przestrzegać kilku prostych rad i metod, które przedstawi ten tekst i każdy kredyt czy pożyczka stanie się niegroźny.
Pierwszą i podstawową rzeczą przy korzystaniu z produktów finansowych takich jak kredyt czy pożyczka, jest sprawdzenie całkowitego kosztu, a nie tylko nominalnego oprocentowania. Niestety w Polsce pokutuje przekonanie, że najtańszy kredyt to ten o najniższym oprocentowaniu, tak jednak nie jest. Poza nominalną stopą procentową, w skład kosztów wchodzą też opłaty dodatkowe, manipulacyjne czy też obowiązkowe ubezpieczenie. Dużo lepszym wskaźnikiem od oprocentowania jest RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania), która uwzględnia dodatkowe koszty.
Ponadto aby nie przepłacać warto skorzystać z potęgi internetu i porównać oferty różnych instytucji finansowych. Pozwolą one znaleźć najtańszy kredyt czy pożyczkę. W sieci działa wiele wyspecjalizowanych stron, które pozwalają porównać dziesiątki ofert i znaleźć tą najkorzystniejszą. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na nowy trend w branży chwilówek. Sprawdź daromwe chwilówki na www.polska-chwilowka.pl.
Przy korzystaniu z tzw. chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek udzielanych przez instytucje pozabankowe, warto sprawdzić pożyczkodawce w internecie. Pozwoli to uniknąć w pułapkę zaciągnięcia długu u nieuczciwego przedsiębiorcy. Szczególnie cennym źródłem informacji jest prowadzona przez Komisje Nadzoru Finansowego lista ostrzeżeń. Sprawdzenie w wyszukiwarce to chwila, a pożyczka zaciągnięta u nieodpowiedniego przedsiębiorcy to dziesiątki godzin nerwów. Może nam to zepsuć zdolność kredytową, którą budowaliśmy latami. Mimo, że pożyczki z zadłużeniami komorniczymi są coraz częściej oferowane przez pożyczkodawców, banki nadal nie będą ufały takim klientom.
Ostatnia i dość oczywista rzecz to dokładne zapoznanie się z umową. Chociaż szansę na to, że przy udzieleniu kredytu lub pożyczki bank czy SKOK spróbuje nas oszukać, są dość niskie, gdyż instytucje te podlegają restrykcyjne kontroli. Zawsze jednak należy dokładnie przeczytać i sprawdzić czy wszystkie warunki i zapisy zgadzają się z tym co ustaliliśmy z konsultantem.
Podsumowując. Stosując się do tych kilku prostych rad, można oszczędzić sobie wielu czasu i nerwów, związanych ze źle zaciągniętym zobowiązaniem. Zaciągnięty w złym miejscu kredyt czy pożyczka może spowodować konsekwencje, które będą ciągnęły się nawet przez całe życie.