W jakim celu impregnuje się drewno
Impregnacja elementów drewnianych jest ważnym zabiegiem, który chroni przed owadami, pleśnią, grzybami, a także przed ogniem. Dobrze zaimpregnowane drewno charakteryzuje się dłuższą żywotnością, dzięki czemu drewniane konstrukcje takie więźby zachowują swoje właściwości przez kilkadziesiąt lat, a zaimpregnowane drewniane meble ogrodowe mogą służyć przez wiele sezonów. Drewniane elementy, które przed pomalowaniem lakierem lub farbą. Zostały zaimpregnowane, są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Aby impregnat dobrze sprawował swoją funkcję ochronną, drewno musi być suche, o wilgotności nie większej niż 18%. Powierzchnia drewna przed impregnacją powinna być oszlifowana i ostatecznie wygładzona. Nie zaleca się impregnowania, po którym wykonywane są prace związane z ostatecznym wykończeniem elementów drewnianych.
Impregnat do drewna – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów impregnatów do drewna. Każdy typ impregnatów jest inny i różni się zarówno sposobem użycia, jak i przydatnością.
W sklepie budowlanym można zaopatrzyć się w :
- Impregnat wodorozcienczalny-używany jest do ochrony przede wszystkim konstrukcji drewnianych takich jak więźby dachowe lub meble ogrodowe. Pomalowane i wyschnięte drzewo chronione jest nawet podczas dużej wilgoci czy deszczu, gdyż impregnat jest niewymywany. Impregnat nakłada się za pomocą pędzla, natrysku lub metodami przemysłowymi.
- Impregnat rozcieńczalnikowy-ze względu na swoją toksyczność ten impregnat nie powinien być stosowany do elementów drewnianych wykorzystywanych w domu. Wykorzystywany może być do ochrony drewna użytego na zewnątrz budynków między innymi płotów czy altan. Impregnacje należy wykonać poprzez całkowite zanurzenie elementów drewnianych w impregnacie lub można pomalować pędzlem, nie należy rozprowadzać impregnatu za pomocą natrysku, gdyż opary impregnatu są toksyczne. Na sklepowych półkach można znaleźć impregnat bezbarwny, jak i z dodatkiem barwników. Zaimpregnowane powierzchnię można pomalować lakierem lub farbą.
- Impregnat barwiący- oprócz zdolności ochronnych ten rodzaj impregnatu ma również właściwości ozdobne. Stosować go można na powierzchnie drewniane użytkowane na zewnątrz budynku, jak i zewnątrz. Impregnat najlepiej nakłada się za pomocą miękkiego pędzla wzdłuż słojów drewna. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy powierzchnia zostanie pomalowana dwoma warstwami, oczywiście zachowując odpowiedni odstęp czasowy między pierwszą a drugą warstwą.