Praca przy biurku? Jak zminimalizować ryzyko choroby

Zbyt długotrwała praca statyczna wykonywana w pozycji siedzącej, fatalnie wpływa na ludzkie zdrowie, przyczyniając się m.in do powstawania dyskomfortów kręgosłupa, dolegliwości serca bądź zwyrodnienia kręgosłupa. Redaktor MH sprawdza, w jakiej pozycji najzdrowiej pracować przy biurku.Uważasz, iż jesteś aktywny, albowiem ćwiczysz kilka razy w tygodniu? Trudno, nie posiadamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Badania z 2012 roku („International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Acitvity”) wykazują, iż stopień aktywności fizycznej nie ma określonego wpływu na czas, który spędzamy siedząc. Statystycznie dziennie siedzimy przez 9 godzin, stoimy przez 4 h, a chodzimy przez 1,5 h.A z siedzeniem jest trochę jak z paleniem: jest groźne nawet wtedy, gdy jesteś aktywny.

Faceci, jacy siedzą przeszło 6 h dziennie, są o 18% bardziej narażeni na śmierć z względu dolegliwości serca oraz o 7,8% z powodu cukrzycy aniżeli ci, którzy siedzą wyłącznie poprzez 3 h („American Journal of Epidemiology”). Siedzenie powoduje również rozwój niebezpieczeństwa nadwagi oraz raka, zwłaszcza jelita grubego. Ewidencje wykazują, że może mieć także związek z występowaniem melancholii. Te liczby podziałały na mnie mobilizująco. Postanowiłem sprawdzić, jak poprawić tę złą statystykę.Od razu pomyślałem, iż zacznę pracować na stojąco.

Zaprzęgnę mięśnie do roboty oraz będę spalać kalorie jak hutniczy piec! Potem jednak przyszła mi na myśl znajoma sklepowa, która przypominała hutniczy piec wyłącznie rozmiarami. A ona przecież stoi przez cały dzień. I nie dość, iż nie chudnie w oczach, to jeszcze ma kłopoty z żylakami.Ja spędzam czasem w redakcji naście godzin na dzień, a przecież już po kilku godzinach stania w pociągu bolą mnie nogi i plecy. Mój zachwyt nieco spadł, jednak i tak przygotowałem sobie improwizowane stojące biurko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *