Leukocyty – jaką pełnią funkcję w naszym organizmie?
Czerwiec 26, 2019
Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka
Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka
Grudzień 2, 2019

Materiały używane w drukarkach 3D

W obecnych czasach technologia druku 3D rozwinęła się na tyle, iż możemy wybierać w materiałach używanych w drukarkach 3D. W zależności od potrzeb i oczekiwań możemy dobierać go uwzględniając jego wytrzymałość i plastyczność. Jeśli chodzi o materiały, które wykorzystuje się w drukarkach 3D to możemy tutaj wymienić: materiały plastikowe, materiały metalowe, materiały skalne, materiały żywiczne, materiały drewnopodobne, materiały gumopodobne, a także inne materiały. Poniżej zostały bardziej szczegółowo opisane materiały plastikowe, a dokładniej mówiąc: plastik (ABS), plastik (BendLay), plastik (kopoliester XT), nylon, tworzywo termoplastyczne (PC – poliwęglan), plastik (PLA), a także plastik rozpuszczalny w wodzie (PVA – polialkohol winylowy).

Plastik (ABS) oraz plastik (PLA)

– Plastik (ABS) – jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Należy podkreślić, iż jest on wytrzymały oraz twardy. Co ważne, ABS to najczęściej wybierany plastik do zastosowań profesjonalnych, z uwagi na jego wytrzymałość oraz elastyczność. Warto także zaznaczyć, że materiał ten jest odporny na wyższe temperatury, lecz dość trudny, jeśli chodzi o przetwarzanie końcowe z uwagi na jego twardość. Do technologii, które wykorzystują ABS zaliczamy: FDM, SLA oraz PJ. Jako przykładowe zastosowanie możemy tutaj wymienić: modele całkowicie funkcjonalne, kaski, zderzaki samochodowe, klocki lego bądź też instrumenty muzyczne.

– Plastik (PLA) – to jednym z najczęściej używanych materiałów w drukarkach 3D. Jest on dedykowany dla małych, jak również domowych zastosowań, z uwagi na dość szybki czas wydruku, a także bardziej błyszczący tudzież gładszy wygląd.  niż można uzyskać używając ABS. Trzeba, jednakże dodać, iż materiał ten może się odkształcić przez wysoką temperaturę. Materiał ten wykorzystują takie technologie jak FDM oraz SLS. Ma on zastosowanie w szybkich oraz ozdobnych wydrukach.

Plastik (BendLay) oraz plastik (kopoliester XT)

Plastik (BendLay) – to niezwykle mocny materiałem, który cechuje się kolosalną przeźroczystością. Nadmieńmy, iż daje on możliwość wydrukowania praktycznie przejrzystych przedmiotów. Materiał ten jest także bardzo odporny tudzież elastyczny. Zarówno zginanie go, jak i odkształcanie nie przyczyniają się do wystąpienia przebarwień. Ten rodzaj plastiku jest również odporny na różnego rodzaju uderzenia. Zauważmy, iż technologią, która wykorzystuje ten rodzaj materiału jest FDM. Stosuje się go na przykład do wytwarzanie opakowań spożywczych, a także w medycynie.

Plastik (kopoliester XT) – jest twardym materiałem, który doskonale sprawdza się przy tworzeniu mocnych, a także precyzyjnych części. Co ważne, jest on odporny na temperaturę. Materiał ten, podobnie jak poprzednie, wykorzystuje się w technologii FDM.

Nylon oraz tworzywo termoplastyczne (PC – poliwęglan)

Nylon – to wszechstronnym materiał wykorzystywany w drukarkach 3D. Materiał ten jest dość elastyczny, żeby zastosować go w przypadku zawiasów oraz sprężyn. Nadmieńmy, iż w przypadku dużej grubości nada się on również dla elementów konstrukcyjnych. Jako technologię, które wykorzystują ten właśnie materiał, można podać FDM oraz SLS. Jeśli chodzi o jego zastosowanie to możemy tutaj podać: tkaniny, panewki łożysk, liny, koła zębate oraz żyłki.

Tworzywo termoplastyczne (PC – poliwęglan) – jest niezwykle mocnym, a także odpornym na różnorakie uderzenia materiałem. Używa się go między innymi do produkcji szyb kuloodpornych. Co ważne, tworzywo te jest odporne na temperaturę. Trzeba podkreślić, iż pozwala na odwzorowanie szczegółów. Nadmieńmy, iż materiał ten jest trwały oraz stabilny. Zwykle przydaje się do tworzenia mocnych części. Materiał ten jest wykorzystywany przez metodę FDM. Znalazł zastosowanie w motoryzacji, medycynie oraz lotnictwie.

Plastik rozpuszczalny w wodzie (PVA – polialkohol winylowy)

Plastik rozpuszczalny w wodzie (PVA – polialkohol winylowy) – używa się go zazwyczaj jako materiał podporowy z uwagi na jego rozpuszczalność w wodzie. Ten rodzaj plastiku jest często wykorzystywany w drukarkach mających dwie wytłaczarki, czyli jedną do druku materiału podstawowego (czyli ABS bądź też PLA), natomiast drugą do druku łatwo rozpuszczalnego podporowego materiału, gwarantującego podparcie przewieszonych elementów. Materiał ten wykorzystuje technologia FDM. Jako zastosowanie możemy podać podpory do różnych wymyślnych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok