Rodzaje maszyn przemysłowych

Trudno wyobrazić sobie nasz przemysł, zarówno przemysł ciężki jak i przemysł lekki, bez odpowiednich maszyn i urządzeń. Ludzie nie są bowiem w stanie wykonać wielu prac, ponieważ nie mają wystarczającej siły, a ponadto bardzo często, było by to dla nas zbyt niebezpieczne. Dlatego też, w każdej gałęzi produkcji wykorzystujemy maszyny, które znacznie przyspieszają wszystkie etapy produkcyjne. Jedne maszyny są niezmiernie skomplikowane, inne o wiele łatwiejsze do obsługi. Ale najważniejsze, że niezmiernie pomagają one na wszystkich etapach produkcyjnych.

Czy bez maszyn możemy produkować

W zamierzchłych czasach, ludzie nie mieli do swojej dyspozycji żadnych maszyn czy urządzeń. W związku z tym możemy sobie wyobrazić, jakie były efekty ich pracy. Wszystko robiono w ślamazarnym tempie, na dodatek nigdy końcowy efekt pracy nie był identyczny. Dopiero wielki postęp technologiczny, dał ludziom na początku proste maszyny, które z czasem były ulepszane, stawały się coraz precyzyjniejsze, szybsze i mogły coraz lepiej „służyć” ludziom. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie fabryki, gospodarstwa rolne, prace na drogach czy budowach bez maszyn przemysłowych. Bez nich, prace były by praktycznie niemożliwe, a my cofnęlibyśmy się z rozwojem o setki lat. Można też sobie wyobrazić, o ile trudniejsza była by praca ludzi. Można tutaj podać prosty przykład, jakim jest kopanie rowów. Gdyby nie było maszyn przemysłowych, musielibyśmy wziąć do ręki łopatę i „ręcznie” kopać. Można sobie wyobrazić, ile czasu by nam to zajęło. Dzisiaj, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy, że w na miejsce gdzie mają znajdować się rowy wjedzie koparka i pracę którą kilka osób wykonywało by cały dzień, będziemy mieli zakończoną w kilka godzin.

Jak podzielić maszyny przemysłowe

Maszyny i urządzenia, możemy podzielić na kilka grup. Podział ten, odpowiada ich przeznaczeniu oraz rodzajowi prac które wykonują. Maszyny przemysłowe możemy więc podzielić na:

  • maszyny przemysłowe w przemyśle chemicznym,
  • maszyny wiertnicze, górnicze, gazowe,
  • maszyny dla przemysłu surowców mineralnych,
  • maszyny przemysłowe do wyrobów z metali i tworzyw sztucznych,
  • maszyny do obróbki drewna i produkcji wyrobów z drewna,
  • maszyny przemysłowe, do wyrobów odzieżowych i włókienniczych,
  • maszyny dla przemysłu rolnego,
  • maszyny dla przemysłu spożywczego,
  • maszyny przemysłowe do robót budowlanych i drogowych,
  • maszyny rolnicze i gospodarki leśnej

Jak widzimy, podział ten opisuje praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu, z jakim się spotykamy. Bardzo często, maszyny występujące w jednej z grup, mogą też być przydzielone i do innej. Znakomitym przykładem mogą tu być np. koparki, które „pracują” w budownictwie, ale i także są używane w przemyśle górniczym. Podobnych przykładów jest oczywiście o wiele więcej. O wiele więcej jest też klasyfikacji maszyn przemysłowych. Czasami bierze się pod uwagę ich rozmiar, czasami końcowy efekt wykonywanej przez nich pracy. Podziały mogą być naprawdę bardzo różne i praktycznie każdy może je stworzyć dla swoich potrzeb. I takie podziały rzeczywiście są dokonywane, w zależności od potrzeb do jakich są one potrzebne. Tutaj znaleźć można również wiele ogłoszeń typu „maszyny kupię”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *